Recent Appointments

Below is a list of the recent appointments and assignments as set by Bishop Gregory V. Palmer and the Appointive Cabinet. If you have any questions please email jphilipp [at] wocumc.org (Jill Philipp), Cabinet Administrative Coordinator. You can access the 2022 Appointments list and the Extension Ministries appointments list, effective July 1, 2022, online by clicking here

Bishop Gregory V. Palmer announces the following appointments and assignments:

  November 2022                   
Name Appointment/Assignment         District   Date
Karen Crawford Church of the Saviour ORV December 1, 2022
Leonard Cunningham Toledo St. Paul's MWD January 1, 2023
Gary Ginter Willshire Union NWP November 15, 2022
Mary Katherine Collins Oregon Faith MWD November 15, 2022

 

  October 2022                   
Name Appointment/Assignment     District   Date
Carley Brewster Circleville Community CAS November 1, 2022  
Douglas Kendrick Harpster NWP November 1, 2022
Jason Eric Wilkins Benton Ridge Calvary/Sugar Grove  NWP November 1, 2022
Briana Geiger Ney/Farmer NWP November 1, 2022
Younghoon Kim Dayton Korean MIV November 1, 2022
Leroy Sholey Pemberville/Luckey Zion MWD November 1, 2022
Timothy Owens Pleasant Chapel NWP October 1, 2022
Meredith McDougle Findlay St. Andrews NWP October 10, 2022
Seth Evans Christ Kettering MIV November 1, 2022
       

 

September 2022                    
Name Appointment/Assignment                                           District    Effective Date
Jeremiah Lewis Sharon and Zoar MIV October 1, 2022
Stephen Hunsucker Hardin MIV October 1, 2022
Daniel Jackson Grove City CAS September 1, 2022  
Deborah Kaylor Sabina ORV September 1, 2022
Diane Simon Holgate  MWD October 1, 2022
Karl Penn Ginghamsburg MIV October 1, 2022

 

August 2022

                   
Name Appointment/Assignment District Effective Date
James Stillwell Hamilton Bethel/Mendon NWP August 1, 2022
Richard Birk St. Paul Stoutsville/Pleasant View Circleville              CAS July 1, 2022
Harold French Fairview Dale FTH July 1, 2022
Gregory Roberts Winchester SHV July 15, 2022
Donald Mundy Taylors Chapel SHV August 1, 2022
Kathy Miller-Kubinski   Gates Fourth CAS September 1, 2022 

 

July 2022      
Name Appointment/Assignment District Effective Date
April Phillips Zanesfield/Rushsylvania CAN      August 1, 2022
Phillip Jarrells Wapakoneta Salem NWP August 1, 2022
Arland King Zaleski FTH July 1, 2022
Mark Vincent Quincy/Rum Creek CAN August 1, 2022
Thomas Burrows Gratiot/Macedonia/Euclid FTH July 1, 2022
Rochell Stufflebeam New Holland CAS July 1, 2022
       
June 2022      
Name Appointment/Assignment District Effective Date
Jerome Weaver Mt Healthy ORV July 1, 2022
Barbara Jean Pope Newtonsville ORV July 1, 2022
Jessica Cavinee Lewis Center UMC Assoc CAN July 1, 2022
Mary Sullivan WOC Regional Missional Spec EXT July 1, 2022
John Allen Locust Corner ORV July 1, 2022
Dean Feldmeyer Blanchester Grace/ Palmer ORV June 15, 2022
Leroy Sholey Luckey Zion MWD July 1, 2022
Rebecca Grohowski Rossford MWD  July 1, 2022
Jeff Belt South Zanesville/ Philo FTH July 1, 2022
Louis Verdi Tunnel/Warren Chapel FTH July 1, 2022
Parker Miley Walnut Grove NWP July 1, 2022
Richard Larimore, Jr.  Twin Oaks/Melrose NWP July 15, 2022
Jeffrey Ridenour LaRue, Ridgeway, Mt. Victory CAN/NWP July 15, 2022
Dennis Miller Ginghamsburg MIV Aug. 1, 2022
Lucy Kelly Church of the Master CAN July 1, 2022
Dewayne Stutler Chesterhill FTH July 15, 2022
Weyman McGuire Felicity ORV July 1, 2022
Casey Irwin Bristol First, Clinch Mtn Dist, Holston AC MIV July 1, 2022
Jacob Lee Torrance UMC, Cal Pac AC MIW July 1, 2022
Rebecca Schofield-Motter Clifton UMC/ Wesley Foundation UC ORV July 1, 2022
Theresa Wallington-Tipton Wesley Church of Hope CAS July 1, 2022
Andrea Pritts King Miami Whitewater ORV July 1, 2022
Debra Born Hartzell ORV July 1, 2022
Fred Hurst Westboro ORV July 1, 2022
Tamara Bennett Wayne/Bradner MWD July 15, 2022
Ashton Dupler St. Paul Dayton MIV July 1, 2022
Jocelyn Roper St. Paul Dayton MIV Sep 1, 2022
Frank Kampel Terre Haute MIV July 1, 2022
Gary Blacklidge Greenville First MIV July 1, 2022
Norman Moxley II Englewood MIV July 1, 2022

Richard Seiter 

Canaanville/Stewart FTH

July 15, 2022

Nancy Day-Achauer Parkview/Westgate CAS July 1, 2022
Kristen Lawson Marion Crosswood/Marion Epworth Assoc CAN July 1, 2022
Christofer Smith Haydenville/Smith Chapel/Ebenezer FTH July 1, 2022
Charles Norris New Hope-Logan/Junction City FTH July 1, 2022
Michael Raypholtz Baltimore Christ CAS July 1, 2022
Stephen McQuitty Winchester SHV July 1, 2022
Andrew Watson Newark Neil Avenue  CAS July 1, 2022
Garry Hogue Belpre Heights/Little Hocking FTH July 1, 2022
Byunghee Lee New Life Korean @ St Andrews NWP May 15, 2022
Loran Miracle Carey Memorial NWP May 15, 2022
Rochell Stufflebeam New Holland CAS July 1, 2022
Larry Moore McDermott SHV July 1, 2022
Justin Fuhrmman Oak HIlls ORV July 1, 2022
Jonathan Morris New Beginnings/South Charleston MIV July 1, 2022
Roderick Leupp Xenia Union MIV July 1, 2022
Phillip Rode Etna CAS July 1, 2022
Taelor Hickey Second Creek ORV June 1, 2022
Briana Geiger Farmer/Ney NWP July 1, 2022
Robert Steele                               Clarks Chapel FTH June 1, 2022
Kent Winkler Delta United MWD July 1, 2022

 

May 2022      
Name Appointment/Assignment District   Effective Date
Rachel Billups  New Albany CAN

July 1, 2022

Edwin Stuhmer Belpre Rockland FTH July 1, 2022
Kalamba Kilumba  The John Wesley ORV July 1, 2022
Benjamin Webster  Emery Chapel MIV July 1, 2022
Eileen Hix Jackson Center MIV May 1, 2022
John Ruiz Asbury Circuit FTH May 1, 2022
Eric Myers Rising Sun/Kansas MWD July 1, 2022
David Yinger Hicksville Trinity and Mark Center               NWP July 1, 2022
Stephen Fultz Maineville ORV July 1, 2022
Orlen Bates Roseville St Paul's FTH June 1, 2022
Jimelvia Pettiford Martin              University MWD July 1, 2022
Dwayne Shugert Columbia Heights CAS July 1, 2022
Larry Moore McDermott SHV July 1, 2022
Scott Hall

Fostoria High St, Fostoria Wesley,

Amsden, Shiloh   

MWD             July 1, 2022
Victoria Robinson Friendship ORV July 1, 2022

 

April 2022      
Name Appointment/Assignment                          District   Effective Date
Meshach Kanyion  Church of the Saviour ORV

July 1, 2022

Jeremy Shank Thurston CAS July 1, 2022
Emory Clark Iliff and New Lexington FTH July 1, 2022
Kathryn Wheat Borhauer       Church of the Messiah CAN July 1, 2022
Serena Wolfe Wiliamspsort and Atlanta CAS July 1, 2022
Robert English Clifton ORV July 1, 2022
Douglas Kendrick Harpster NWP May 1, 2022
Victoria Burgoon Thornville and Hopewell Perry FTH July 1, 2022
Kimberly Wisecup Trinity CAN July 1, 2022
Allyssa Graves Circle of Hope CAN April 1, 2022
Dorothy Countryman Austin SHV May 1, 2022
David Klawitter Alexandria CAS April 1, 2022
Kimberly Armentrout Middletown First ORV July 1, 2022
Jeff Jewell Jeffersonville SHV July 1, 2022
Rachel Widdowson                    Genoa Trinity MWD              July 1, 2022

 

March 2022      
Name Appointment/Assignment District Effective Date
Jennifer Bass Marion Epworth with Marion Crosswood CAN March 1, 2022
Ruben Cabanillas Sidney First MIV July 1, 2022
Daniel Cardenas Middletown First (Associate) ORV March 15, 2022
Mary (Beth) Cheeseman Bellbrook MIV July 1, 2022
Randy (RJ) Davis Anna and Botkins MIV July 1, 2022
Jennifer (Jen) Flores Sharonville (Associate) ORV March 15, 2022
Henry Folgoso Farmersville MIV July 1, 2022
Melissa (Missy) Hart Shalom Carroll CAS July 1, 2022
Clara Kwon Stonybrook (Associate) CAN July 1, 2022
Lynda Lockwood Lima Forest Park NWP July 1, 2022
Jennifer (Jenn) Lucas Superintendent, Ohio River Valley District    EXT July 1, 2022
Amy Miller Findlay St. Andrew NWP July 1, 2022
Jonathan Morris Canaanville/Stewart Charge FTH July 15, 2022
Jeffrey (Jeff) Motter Monroe ORV July 1, 2022
Vincent Pontius The Plains FTH July 1, 2022
Jamie Singer Keys of the Kingdom  ORV March 1, 2022
Christopher (Chris) Trumbull    Ross Community ORV March 1, 2022
James (Jim) Wilson II Superintendent, Miami Valley District EXT July 1, 2022
Eva Marie Wolfe New Zion CAS July 1, 2022
       
February 2022      
Name Appointment/Assignment District    Effective Date
Peter Borhauer Newark First (Associate) CAS May 1, 2022
David L. Brown Malta FTH March 1, 2022
Jennifer Casey Williams Street CAN May 1, 2022
Robert (Bobby) Clinger Lafayette First with Bluffton First NWP March 15, 2022
Edward (Ed) Fugate Emery Chapel (Interim) MIV March 15, 2022
Rick Jones Oakwood MIV March 15, 2022
Roderick (Rod) Leupp Eleazer MIV February 6, 2022
Jane Madden Sidney First MIV February 1, 2022
Stephen (Steve) Rath Bryan Wesley NWP July 1, 2022
Christopher (Chris) Trumbull The Ross Community ORV March 1, 2022
Latoya Warren Yellow Springs MIV March 15, 2022
Teresa Wenrick Waterville MWD July 1, 2022
David Wilson Abbottsville MIV February 13, 2022  
Amy Wood Lancaster First (Associate) CAS July 1, 2022
Mary Jo Yeakel Aldersgate MIV February 1, 2022
       
January 2022      
Name Appointment/Assignment District  Effective Date
Suzanne Allen Hyde Park Community (Co-Sr Pastor) ORV July 1, 2022
Todd Anderson Hyde Park Community (Co-Sr Pastor) ORV July 1, 2022
Betsy Bowen Patterson with Upper River Ministries   NWP January 1, 2022
Paschal (Pat) King Jr. Miller Memorial CAS January 1, 2022
Johnny Phillips Jr. Patterson with Upper River Ministries       NWP January 1, 2022
Douglas (Doug) Pummell Patterson with Upper River Ministries   NWP January 1, 2022
James (Jim) Wade Jr. Tyler Memorial with Springbank SHV January 1, 2022
       

 

CAN = Capitol Area North District
CAS = Capitol Area South District
FTH = Foothills District
MWD = Maumee Watershed District
MIV = Miami Valley District
NWP = Northwest Plains District
ORV = Ohio River Valley District
SHV = Shawnee Valley District
EXT = Extension Ministries Appointment